You are currently viewing Διαγωνισμός «Πιάσε τη Σημαία»

Διαγωνισμός «Πιάσε τη Σημαία»

Την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου ο Τομέας Πληροφορικής συμμετείχε στον Διαγωνισμό «Πιάσε την σημαία» (Capture the Flag – CTF ) του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, στα πλαίσια της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024.

Οι προκλήσεις στις οποίες διαγωνίστηκαν οι μαθητές προερχόταν από τους από τους τομείς της κρυπτογραφίας (Kρυπτογραφία Kαίσαρα, Τετράγωνο του Πολύβιου,  Ασύμμετρη κρυπτογραφία δημοσίου-ιδιωτικού κλειδιού, Κρυπτογραφία substitution and transposition, Shamir’s Secret Sharing Algorithm), Forensics (Επεξεργασία εικόνων, Επεξεργασία zip αρχείων, Στεγανογραφία, Reverse engineering), Ανάλυση δεδομένων επιθέσεων (pcap αρχεία) και Κοινωνική Μηχανική – Social Engineering (phishing/spear–phishing mails).

Η συμμετοχή κρίνεται άκρως επιτυχημένη με μαθητές να έρχονται σε επαφή με θέματα ασφάλειας δικτύων, προστασίας προσωπικών δεδομένων κ.α. Καταφέραν επιτυχώς να ανταπεξέλθουν και σε πολλές από τις προκλήσεις!