You are currently viewing Γιορτή Πολυτεχνείου

Γιορτή Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο 1ο ΕΠΑΛ Καρλοβασίου η σχολική γιορτή για την 50η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.

Σε ένα παραδοσιακό καφενείο, «Το Καφενείο: η Ελλάς», ο ιδιοκτήτης και οι θαμώνες του καφενείου βιώνουν την ατμόσφαιρα των ημερών του Πολυτεχνείου, στην αρχή επιφυλακτικά και κάτω από στενή παρακολούθηση. Αργότερα όμως, η δίψα για ελευθερία και δημοκρατία τους ενώνει και συνδράμουν και εκείνοι στον αγώνα των φοιτητών.

Φέτος ο εορτασμός μνήμης της εξέγερσης του Πολυτεχνείου ήταν διαφορετικός! Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση με τίτλο «Το καφενείο η Ελλάς», πλαισιωμένη με αποσπάσματα από το  «Άξιον Εστί» του Οδυσσέα Ελύτη, μουσική του Μίκη Θεοδωράκη και του Γιάννη Μαρκόπουλου, οπτικοακουστικό υλικό, συνθήματα των φοιτητών για ελευθερία και δημοκρατία. Διηγήθηκαν τα γεγονότα του Πολυτεχνείου όπως εξελίσσονται εκείνη την εποχή και με τρόπο δημιουργικό και πρωτότυπο απάντησαν στο ερώτημα αν αξίζει να επαναστατήσει κανείς.

Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν τόσο στους εκπαιδευτικούς του σχολείου – την φιλόλογο κ. Γεωργία Τσακίρη, η οποία είχε την επιμέλεια της γιορτής και τον κ. Βασίλη Γραμματικό, για την τεχνική υποστήριξη – όσο και στους μαθητές και τις μαθήτριές μας, οι οποίοι ξεπέρασαν τις προσδοκίες μας με την ωριμότητα και ερμηνεία τους και γέμισαν όλους – εκπαιδευτικούς και μαθητές – με χαμόγελα,  περηφάνια, και συγκίνηση.

Το σχολείο μας και με αυτή τη γιορτή απέδειξε, ότι εκπαιδευτικοί και μαθητές/μαθήτριες με αίσθημα ευθύνης, δρώντας συλλογικά, διατηρούν ζωντανή την ιστορική μνήμη.