You are currently viewing Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ευπαλίνειο όρυγμα.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ευπαλίνειο όρυγμα.

Την Παρασκευή, 20 Οκτωβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Τομέων Διοίκησης και Οικονομίας, Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού και Πληροφορικής της Β΄ τάξης και των Ειδικοτήτων Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών, Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων της Γ΄ τάξης του ΕΠΑΛ Καρλοβασίου ταξίδεψαν πίσω στο χρόνο μέσα από το Ευπαλίνειο όρυγμα στο Πυθαγόρειο Σάμου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα αξεπέραστο θαύμα της μηχανικής και της τοπογραφίας του 6ου αιώνα π.Χ. το οποίο ακόμη και σήμερα προκαλεί τον θαυμασμό τόσο για το σχεδιασμό του όσο και για την αρτιότητα της εκτέλεσης του έργου και από το 1992 έχει περιληφθεί στον κατάλογο των μνημείων παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO.
Ευχαριστούμε τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή και την άψογη συμπεριφορά τους και ανανεώνουμε το ραντεβού για περισσότερες δράσεις πολιτισμού.