You are currently viewing Ημέρα Αθλητισμού

Ημέρα Αθλητισμού

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 και υπό το κοινό σύνθημα “Η κίνηση δίνει ζωή”, εορτάστηκε με επιτυχία η 10η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού από τις μαθήτριες και τους μαθητές του 1ου Ημερήσιου ΕΠΑΛ Καρλοβασίου.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί αρχικά παρακολούθησαν σεμινάριο παροχής πρώτων βοηθειών, με εισηγήτρια την κ. Γεωργία Μακέδα, Προϊσταμένη Ψυχικής Υγείας του Κέντρου Υγείας Καρλοβασίου. Στη συνέχεια, με τις οδηγίες και τον συντονισμό της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής κ. Αικατερίνης Δελαπόρτα και την ενεργό συμμετοχή όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου συμμετείχαν σε ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες,  όπως πετοσφαίριση, σχεδιασμό θεματικής αφίσας με θέμα τον αθλητισμό, σκάκι, παραδοσιακούς χορούς και ιστορικό περίπατο στη συνοικία “Προσφυγικά” του Όρμο Καρλοβάσου, με τον Ιστορικό κ.Μανώλη Γιαννούτσο.

Όλες οι ανωτέρω δράσεις είχαν σκοπό να αναδείξουν τη θεμελιώδη σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία, την ευημερία και την ευεξία του ατόμου αλλά και τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της ευγενούς άμιλλας.