You are currently viewing Εορτασμός για την 25η Μαρτίου

Εορτασμός για την 25η Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την εθνική μας επέτειο. Η φιλόλογος κα Γ. Τσακίρη και η οικονομολόγος κα. Θ. Αλεξίου επιμελήθηκαν μια ενδιαφέρουσα  διαδραστική εκδήλωση κατά την οποία οι μαθητές/-τριες καλούνταν ν’ απαντήσουν μια σειρά ερωτήσεων σχετικών με την ιστορία της εθνικής και σαμιακής επανάστασης του 1821. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από την χορωδία και την χορευτική ομάδα. Στην συνέχεια ομάδα μαθητριών κατέθεσε τιμητικό στεφάνι στο ηρώο της πόλης μας.

Την Δευτέρα 25η Μαρτίου 2024 αντιπροσωπεία μαθητών/-τριων παρακολούθησε την Δοξολογία στο Επισκοπείο του Καρλοβάσου κι έπειτα πραγματοποιήθηκε η μαθητική παρέλαση του σχολείου μας, με ευρεία συμμετοχή από όλες τις τάξεις. Με το πέρας της παρέλασης η χορευτική ομάδα του σχολείου θα συμμετείχε στην παρουσίαση παραδοσιακών χορών, ωστόσο οι μαθητές/-τριες συμμετέχοντας στο πένθος συμμαθητή τους για τον απροσδόκητο χαμό της μητέρας τους αναίρεσαν την συμμετοχή τους. Την προετοιμασία για την παρέλαση και την επιμέλεια των παραδοσιακών χορών είχε αναλάβει η καθηγήτρια φυσικής αγωγής, κα. Κατερίνα Δελαπόρτα.