You are currently viewing Εκπαιδευτική Επίσκεψη

Εκπαιδευτική Επίσκεψη

Την Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α2 και των τμημάτων Β΄ τάξης του Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας και Πληροφορικής του 1ου Ημερήσιου ΕΠΑΛ Καρλοβασίου είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το εργοστάσιο  Σαπωνοποιίας Σάμου ΥΙΟΙ Κ. Κεντούρη στον Όρμο Μαραθοκάμπου, όπου ξεναγήθηκαν από τον κ. Κώστα Κεντούρη.

Το εργοστάσιο ξεκίνησε τη λειτουργία του πριν έναν αιώνα, στον Όρμο Μαραθοκάμπου, όπου αφ’ ενός η ύπαρξη υφάλμυρου νερού στην περιοχή – απαραίτητο για την ψύξη των εγκαταστάσεων – και η ύπαρξη του ομώνυμου λιμανιού διευκόλυνε τη μεταφορά, με τα καΐκια, της πρώτης ύλης από τα ελαιοτριβεία στο εργοστάσιο καθώς και το εμπόριο των παραγόμενων προϊόντων.

Τα υπολείμματα από τον καρπό της ελιάς (ελαιοπυρήνας) «φεύγουν» από τα ελαιοτριβεία του νησιού και μεταφέρονται στο εργοστάσιο ΥΙΟΙ Κ. Κεντούρη, όπου γίνεται η επεξεργασία τους και παράγεται το πυρηνέλαιο. Ένα μέρος του πυρηνέλαιου μέσω επεξεργασίας – της  ραφηναρίας – μετατρέπεται σε βρώσιμο λάδι, το οποίο διοχετεύεται σε αγορές της Ελλάδας και του εξωτερικού, και ένα μέρος χρησιμοποιείται για τη λειτουργία του λέβητα. Επίσης από το πυρηνέλαιο μέσω της σαπωνοποιίας παράγεται πράσινο σαπούνι, προϊόν καθαρισμού φιλικό προς το δέρμα. Τέλος, το εργοστάσιο, ως παραπροϊόν της επεξεργασίας του ελαιοπυρήνα, παράγει πυρηνόξυλο, φτηνό και φιλικό προς το περιβάλλον καύσιμο. Τα προϊόντα του εργοστασίου – πυρηνέλαιο και πράσινο σαπούνι – διατίθενται σε αγορές της Ελλάδας και του εξωτερικού (Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία, Πορτογαλία, Σουηδία).

Το εργοστάσιο κατά τη διάρκεια της συγκομιδής της ελιάς λειτουργεί με προσωπικό 10 – 12 ατόμων σε 24ωρη βάση, ενώ το υπόλοιπο διάστημα σε μία βάρδια με προσωπικό 4 – 5 ατόμων για την παραγωγή του σαπουνιού και τη συντήρηση των εγκαταστάσεων.

Στο τέλος της επίσκεψης ο κ. Κεντούρης προσέφερε προϊόντα σαπωνοποιίας στους μαθητές και τις μαθήτριες καθώς και στους συνοδούς εκπαιδευτικούς.

Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας σε όλους τους ανθρώπους του εργοστασίου για τη φιλική αντιμετώπιση και την ενημέρωση καθώς και στους μαθητές και τις μαθήτριες για την άψογη συμπεριφορά τους και το ενδιαφέρον τους για τη λειτουργία του εργοστασίου.