You are currently viewing Εγκύκλιος Μεταθέσεων Εκπαιδευτικών

Εγκύκλιος Μεταθέσεων Εκπαιδευτικών

Εγκύκλιος Μεταθέσεων Εκπαιδευτικών Δ.Ε. σχ. έτους 2023-2024

Επείγον : Οι Δ/ντες – Δ/ντριες να ενημερώσουν όλους τους εκπαιδευτικούς (και όσους λείπουν με άδεια ή απόσπαση) για την εγκύκλιο των μεταθέσεων, λόγω του ότι κατά την περσινή χρονιά διατυπώθηκε δυσαρέσκεια για τη μη έγκαιρη ενημέρωσή τους.
Η εγκύκλιος των μεταθέσεων αφορά όλους τους εκπαιδευτικούς.
Εφιστούμε την προσοχή στην σωστή ανάγνωση της εγκυκλίου.
Συγκεκριμένα :

1. Οι νεοδιόριστοι Γενικής Παιδείας και Ειδικής Αγωγής, καθώς και οι εκπαιδευτικοί για τους οποίους δεν κατέστη δυνατό να τοποθετηθούν οριστικά (οργανικά) σε σχολική μονάδα θα αιτηθούν Βελτίωση/Οριστική τοποθέτηση χωρίς δήλωση συγκεκριμένης σχολικής μονάδας.
  2. Οι εκπαιδευτικοί που είναι οργανικά τοποθετημένοι και επιθυμούν αλλαγή σχολικής μονάδας, θα αιτηθούν Βελτίωση/Οριστική τοποθέτηση.
  3. Οι αιτήσεις γίνονται στο teachers.minedu.gov.gr
  4. Αφορά τους νεοδιόριστους : Στο σύστημα δεν έχει περαστεί ακόμα η προϋπηρεσία τους, το οποίο όμως δεν επηρεάζει την αίτηση τους. Μόλις καταχωρηθεί η προϋπηρεσία θα ενημερωθούν με μήνυμα μέσω τον σχολείων τοποθέτησης τους.
  5. Είμαστε στη διαδικασία καταχώρησης της προϋπηρεσίαςΕντός των ημερών θα ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Από Δ.Δ.Ε. Σάμου